Pupa Yelken

Pupa Yelken - Sadun Boro E-Kitap indir Satın Al,Kitap Özeti Oku.
Yazar(lar) Sadun Boro
Yayınevi Denizler Kitabevi
ISBN 9789944264235
Yıl 2008
Sayfa 423
idefix İle Satın Al D&R İle Satın Al Beğen (3)

Açıklama

Pupa Yelken'i bu yeni baskısında 35 dakikalık bir CD ile sizlere sunuyoruz.

Boro'ların, o yıllarda kendi seslerini bir teybe alarak oluşturduğu kayıtların bulunduğu CD, Galapagos Adaları'nda foklarla yapılan keyifli bir röportajla başlıyor. Pasifik geçişinde yaşadıkları, Markiz Takımadaları'ndan Nukuhiva'da demirlediklerinde gördükleri ve ardından Pasifik'in incisi Tahiti Adası'ndaki maceraları ile devam ediyor. Şarkılarla son bulan bu nostaljik kayıtta umarız siz de Kısmet'teki keyfe ortak olursunuz.

Sadun Boro, İstanbul Erenköy'de doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği ilk yıl yelkenli teknesine sahip oldu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1948'de İngiltere'ye gitti, Manchester Üniversitesi'nin Tekstil Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. 1952'de "Ling" adlı 11 m.'lik bir yelkenli ile İngiltere'den Karayip Adaları'na kadar uzanan ilk açık deniz, Atlantik aşırı yolculuğu bir İngiliz'le beraber gerçekleştirdi. O zaman Cumhuriyet Gazetesi'nde tefrika olan bu gezinin anıları 2004 yılında "Bir Hayalin Peşinde" adlı eserinde neşredildi. Bugünkü yelkenlisi, 10,5 m. Boyunda ve keç armalı "Kısmet" 1963'te Salacak'ta, Athar Beşpınar'ın atölyesinde kazığa kondu. Hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965'te Alman asıllı eşi Oda ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları'nda aldıkları ünlü kedileri "Miço" eşlik etti. Üç yıl süren bu yolculuğun anılarını önce Hürriyet gazetesine yazdı; sonra "Pupa Yelken" adlı eserinde topladı. Boro ailesi 1977-1979 yılları arasında, o zaman 8 yaşında olan kızları Deniz'le beraber, Karayip Adaları'nı, Amerika'nın doğu sahillerini gezdi. 1980'den beri Bodrum'da yaşayan Sadun Boro, özellikle Gökova, Göçek gibi Güney Ege koylarının korunması için çalışmıştır. Boro, gazete ve dergilere yazdığı sınırsız yazı ile genç kuşağa deniz ve doğa sevgisini aşılamayı amaç edinmiş, onlara örnek olmuş bir denizcidir.

Boro'lar 45 yıl gezdikleri, içinde yaşadıkları tekneleri "Kısmet"i 2010 yılında İstanbul'daki Rahmi Koç Müzesi'ne bağışladılar. Bundan böyle efsane "Kısmet" artık burada genç nesillere deniz sevgisini, macera ruhunu aşılamaya devam edecektir.
(Tanıtım Bülteninden)

Yorum Yap

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış..