Moğol Kurdu

Moğol Kurdu - Homéric E-Kitap indir Satın Al,Kitap Özeti Oku.
Yazar(lar) Homéric
Kategori(ler) Roman, Tarih
Yayınevi Doğan Kitap
ISBN 978-975-991-723-4
Yıl 2008
Sayfa 456
idefix İle Satın Al D&R İle Satın Al Beğen (5)

Açıklama

Temuçin´in kazandığı başarıların yankısı bozkırda dörtnala yayılıyor ve dün onu terk edenler bugün atlılarının ve okçularının arasına katılıyordu. Zeki ve sabırlı Temuçin´in içgüdüleri bir kurdunki gibidir. Yanında, her türlü güçlük karşısında dimdik ayakta kalmayı başaran sadık dostu Borçu, tüm dünyanın tanıdığı ve önünde korkuyla diz çöktüğü Moğol İmparatorluğu´nun kurucusu Cengiz Han´ın, yani Temuçin´in büyüklüğünün en yakın tanığı olacaktır. Temuçin´in Moğol boylarını kendi sancağı altında toplaması yirmi yılını aldı; daha sonra fetihlere çıktı ve tutulmaz atlılarıyla, Çin ve İran gibi İmparatorluklara diz çöktürdü, kendi ordusundan on kat daha kalabalık orduları bozguna uğrattı ve alınmaz denilen kaleleri alarak, görkemli uygarlıklara son verdi.

Borçu´nun anlattığı bu öykü bize, "Gog ve Magog topraklarından çıkan felaketin", yani bütün halkları tek bir kağanın egemenliği altında toplayarak aralarındaki anlaşmazlıklara son vermeyi başaran Cengiz Han´ın ruhu ve dehası konusunda fikir veriyor.

Aynı zamanda Kağan´ın kan kardeşi olan saf ve sadık Borçu, bu destandan bir de aşk romanı çıkarıyor. Temuçin´in kadınlarını ve atlarını başkalarından, hatta en sadık dostundan nasıl kıskandığını yaşayarak öğrenecektir.

Homeric adını kullanan yazarın diğer eserleri Ourasi le roi faineant, I´ Aventure da Mazeppa ve 1992´de yayımlanan Oedipe de cheval´dir.
(Arka Kapak)

Yorum Yap

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış..