Evren Sayılarla Konuşur Modern Matematik Tabiatın En Gizli Sırlarını Ortaya Çıkarıyor

Evren Sayılarla Konuşur - Graham Farmelo E-Kitap indir Satın Al,Kitap Özeti Oku.
Yazar(lar) Graham Farmelo
Yayınevi Ayrıntı Yayınları
ISBN 9786053145165
Yıl 2021
Sayfa 304
idefix İle Satın Al D&R İle Satın Al Beğen (6)

Açıklama

“Einstein tam bir kaçık.” Genç ve ukala Robert Oppenheimer, 1935 yılının başlarında Princeton’da Einstein’ı ziyaret etmesinin ardından, dünyanın en ünlü bilim insanını bu şekilde tanımlamıştı. Einstein o dönemde yaklaen yaklaşık on yıldır yeni ve cüretkâr bir teori geliştirmeye çalışıyordu ve bu teori, şık Oppenheimer ve diğerlerinin gözünde Princeton’daki bilge adamın yoldan çıkmış olduğunu çeşitli şekillerde gösteriyordu. Göründüğü kadarıyla Einsçıkmış Einstein, maddeyi en küçük ölçekte anlamak adına kuantum teorisi aracılığıyla tein, atılan adımları görmezden gelmekteydi. Cüretkâr bir yeni teori arayışındayatılan arayışındaydı; amacı şaşırtıcı deneysel keşiflere karşılık vermek değil, entelektüel bir dı; düşünce alıştırması gerçekleştirmekti; yalnızca hayal gücünü kullanıyordu, desteği de matematikti. Bu yaklaşım o dönemin bilim insanları arasında popüler olmasa da, en seçkin haleflerinden bazılarının günümüzde araştırpopüler araştırma dünyasının ön saflarında başarıyla kullandığı bir metoda öncülük etmiş ma oluyordu.

“Kitabın dili güzel, okuması keyifli ve çok derin bilgilere dayanıyor. Günü“Günümüzde evrenin işleyişini anlatan en popüler ve en şık teorilerin test edilmüzde edilmesi giderek daha zor bir hal alıyor, hatta imkânsızlaşıyor; ama Farmelo mesi ustalıkla yazdığı bu kitabında, bu teorilerin bizi gerçekliğin kalbinde yatan derin matematiğe götürdüğünü söylüyor.”

Roger Highfield, Londra Bilim Müzesi Dış İlişkiler DirektörüRoger Direktörü

“Farmelo, matematikle teorik fizik arasındaki hareketli dansın geçmişini büyük ustalıkla anlatırken, bizi Newton’dan alıp Einstein’a, sicim teorisine ve daha da ötesine götürüyor. Bu kitap, bu iki disiplinin geçmişiyle veya bugünüyle ilgilenen herkesin okuması gereken bir eser konumunda.”

Jacob Bourjaily (Fizik Bölümü), Uluslararası Niels Bohr Akademisi, Kopenhag Üniversitesi

Yorum Yap

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış..