Bülbül

Bülbül - Kathryn Erskine E-Kitap indir Satın Al,Kitap Özeti Oku.
Yazar(lar) Kathryn Erskine
Kategori(ler) Edebiyat, Roman
Yayınevi Pegasus Yayınları
ISBN 9786254100147
Yıl Şubat
Sayfa 248
idefix İle Satın Al D&R İle Satın Al Beğen (1)

Açıklama

“BEN HER ŞEYİ SİYAH BEYAZ SEVERİM. SİYAH VE BEYAZI ANLAMAK DAHA KOLAYDIR VE BÜTÜN O RENKLER İNSANIN KAFASINI KARIŞTIRIYOR.”

Caitlin’in dünyasında her şey siyah beyazdır; gri alanlar kafasını karıştırır. Gri alanlarda olan bitenleri hep ağabeyi Devon’un ona yaptığı açıklamalar sayesinde anlayabilmiştir. Fakat Devon okuluna düzenlenen silahlı saldırıda öldürülmüştür ve babası sürekli ağlamaktadır. Caitlin babasına ve kendisine yardım etmek ister ama on yaşında Asperger sendromlu bir kız olarak bunu nasıl yapacağını bilemez.

Çareyi kolayca anladığı, siyah beyaz gerçeklerle dolu ders kitaplarında ve sözlüklerde bulmaya çalışır. Sünger Çekme deyiminin karşılığını okuduktan sonra Caitlin, hem kendisinin hem de babasının ihtiyaç duyduğu şeyin bu olduğunu anlar ve onu bulmaya karar verir.

Arayışı sırasında hayattaki her şeyin siyah ve beyaz olmadığını fark eder; dünya aslında rengârenk, karmaşık ve güzel bir yerdir. Ve belki “Çaba Harcarsa” Caitlin babasıyla Empati kurabilir ve ikisi birlikte geçmişe Sünger Çekebilir.

Bu sıcak ve sevgi dolu kitap, okurlara çok farklı bir dünyaya; cesur ve çok özel bir kızın hayatına nadir bir bakış açısı sunuyor.


“Kathryn Erskine Asperger sendromlu bir kişinin düşünme tarzını başarıyla ve duyarlılıkla yansıtıyor.”
The Guardian

“Okurlar kitabı okurken kendilerini Caitlin’in yerine koyup onun dünyayla kurduğu kendine özgü ilişkiyi deneyimleyerek empati geliştirdiklerini fark edecekler.”
Kirkus Reviews

“Duyarlılıkla kaleme alınmış bu dokunaklı öykü Caitlin’in dünyaya bakışını yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda yasla başa çıkmaya çalışan bir topluluktaki bireylerin portresini çiziyor.”
The Daily Mail

“Dürüst, rahatsız edici ve buna rağmen okura mutluluk veren bir roman… Caitlin’in hayatı anlamaya dair uzun ve bazen acı dolu olan yolculuğu, Erskine tarafından zarafetle ve sevgiyle işleniyor. Bu sayfaların arasında genç ya da yaşlı, hepimize yönelik bir mesaj var.”
Lancashire Evening Post

“Bu kitap sizi hem kalbinizden hem de boğazınızdan kavrayıp iyice bir silkeleyecek, sonra da insan ruhu için neşelenmenizi sağlayacak. Bülbül klasiğe dönüşmezse hepimizde bir sorun var demektir.”
Jim Trelease

“Kathryn Erskine’in Bülbül’ünü ilk okuyanlardan biri olduğum için çok şanslıyım. Kitabı benden sonra milyonlarca ve milyonlarca kişinin daha okuyacağı kesin. Bu olağanüstü ve insanı duygulandıran deneyimi kimse kaçırmamalı.”
Andrew Clements

“Çok güçlü bir kitap.”
Publishers Weekly

“Harper Lee’nin başyapıtı Bülbülü Öldürmek’e yaptığı göndermeleri, bir bölge halkının yaşanan trajedi sonrası toparlanma sürecini tasvir edişi ve Caitlin’in davranışına dair keskin içgörüleri, otizmli veya Asperger sendromlu anlatıcılara sahip kitapların yanına eklenen bu duygulu eseri güzelleştiriyor.”
Booklist

“Çok değerli bir kitap.”
School Library Journal

“Kayba ve iyileşmeye dair inanılmaz bir öykü… dikkate değer bir kitap.”
The Birmingham Post

“Asperger sendromu ve silahlı lise saldırıları gibi konular zor okunacak bir kitap izlenimi verebilir ancak Erskine bu konuları duyarlılıkla ve büyük bir kavrama yeteneğiyle ele alıyor.”
The Bookseller

“Kathryn Erskine’in keskin gözlemlerini yansıttığı Bülbül, birinci tekil şahıs anlatımıyla Caitlin’in mecazlara yer olmayan dünyası ve ardı arkası kesilmeyen yanlış anlamaları başkalarının onu düşüncesiz, anlayışsız ve umursamaz biri sanmasına neden olsa da aslında hiç de öyle olmadığını gösteriyor bize.”
The Independent on Sunday

“Sıra dışı, dokunaklı bir öykü.”
The Irish Examiner

“Güçlü ve karmaşık bir karakter çalışması.”
The Horn Book

“Bülbül güzel, zekice yazılmış ve dokunaklı bir öykü… Beni bu yetenekli yazarla tanıştırdığınız için teşekkür ederim.”
Sharon Creech

“Harika ve zaman zaman yürek burkan bu kitabı kesinlikle okumalısınız.”
Stepping out of the Page

“Bilgilendirici ve dokunaklı bir kitap olan Bülbül, okurları Asperger sendromuyla yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlamaya teşvik ediyor.”
We Love This Book

“Hayatı Caitlin’in bakış açısından okumak, insanlara ve onların duygularına başka bir gözle bakmaya başlamamı sağladı... 10 üzerinden 10.”
Nayu’s Reading Corner

Yorum Yap

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış..